"POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU"

Autor: Josipa Banić, 3. 2. 2017.

Ministarstvo branitelja i Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provode projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Cilj Projekta je učenike osmih razreda učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini.

U projektu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ od 29. siječnja do 1. veljače 2017. sa svojim razrednicama i ravnateljicom, sudjelovali su učenici osmih razreda naše Škole.

Prvoga dana učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar – dvorac Eltz i Muzej vučedolske kulture te obišli križ na ušću Vuke u Dunav. Nakon toga,  poslušali su predavanja uz prezentacije na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar te čuli o značenju pojedinih akcija i operacija u obrani Vukovara.

Drugoga dana, posjetili smo memorijalne lokalitete na širem području Vukovara: Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata, Spomen - dom “Ovčara”, Spomen - obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata “Ovčara”, Vodotoranj, Spomen - dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti,  “Kukuruzni put” – „Put spasa“, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu '91. te MCDR Vukovar – bivšu vojarnu 204. VU brigade.

Škola mira završna je faza  terenske nastave učenika  s ciljem da oni iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije.

Terenska nastava završila je  kvizom znanja s pitanjima o Vukovaru i bitki za Vukovar. Našu Školu predstavljali su učenici Karla Smoljko (8. B) i Duje Milković (8. C), a za kviz ih je pripremila učiteljica povijesti Božena Škarica. Između sedam osnovnih škola koje su isto vrijeme boravile u Vukovaru, naši učenici su pokazali najbolje znanje te osvojili prvo mjesto.

Na povratku, posjetili smo i Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu.