MOJ NAJBOLJI POZITIVNI RODITELJ

Autor: Mladenka Žuvan, 23. 5. 2019.

"Moj NAJ-PR" ime je projekta kojeg smo proveli u našoj školi, na poticaj Dječjeg gradskog vijeća Grada Splita. Dječji vijećnici su osmislili ovaj moto projekta:"Djeca su odraz svojih roditelja, oni nam trebaju biti primjer". Radna skupina naših učenika na čelu sa predsjednicom Vijeća učenika naše škole, Ivonom Petričević,8.a, je osmislila i provela zanimljivu anonimnu anketu za učenike o roditeljima, a rezultate pogledajte u nastavku.

Cilj ovog projekta je poticanje pozitivnog roditeljstva i razvoja roditeljskih kompetencija kako bi ponašanje roditelja bilo temeljeno na najboljem interesu djeteta, uvažavajući dijete kao aktivnog sudionika razvojnog i odgojnog procesa.

Radna skupina od 7 članova (učenici od 6 do 8 raz.) je kreirala (u dogovoru sa psihologinjom) anketu s 11 tvrdnji, koje su se ocjenjivale ocjenom od 1 do 5, ovisno o tome koliko se tvrdnja odnosi na ponašanja njihovih roditelja. 89 učenika sedmih razreda je anonimno anketirano.Statističkom obradom dobili smo slijedeće rezultate:

UKUPNA OCJENA RODITELJSTVA JE 3,91

Područja roditeljstva koja treba popraviti :

-Prevelika očekivanja od djece i pritisci vezani uz školu (ocjena 3.4)

-Razumijevanje djece (ocjena 3.6)

-Uvažavanje mišljenja djece o važnim odlukama (ocjena 3.6)

Također je potrebno pripaziti na to da svojim primjerom djeci pokazujemo kako se ponašati, te da budemo iskreni prema njima.

Nema izvrsno ocjenjenih osobina, ali vrlo dobre su :

Moji roditelji mi s razlogom ograničavaju neke stvari koje nisu dobre za mene.(ocjena 4.2)

Moji roditelji imaju povjerenja u mene i ne brinu se za svaku sitnicu.(ocjena 4.11)

Moji roditelji su mi dobra primjer kod rješavanja konflikata.(ocjena 4.07)

Mogu se povjeriti barem jednom od roditelja.(ocjena 4.03)

Moji su roditelji zainteresirani za moje učenje.(ocjena 4.02)

Rezultate ćemo koristiti i u budućim generacijama kao objektivne pokazatelje kvalitete roditeljstva u našem kvartu, te pokazatelje područja koja se mogu još poboljšati.