4. C – ČUVARI BAŠTINE PRIMORSKOGA KRAJA

Autor: Dubravka Tkalčec, Tome Kovačević, 3. 7. 2019.

Tijekom školske godine 2018./2019. u našem smo razredu proveli projekt SUHOZIDI – neprocjenjiva ostavština naših težaka. Sama ideja o realizaciji projekta je proizišla iz načela zavičajnosti u nastavi Prirode i društva kao i potrebe razvijanja odnosa prema okolišu i ostavštini naših predaka.

Željeli smo se aktivno uključiti u očuvanje kulturne baštine te osvijestiti važnost volontiranja i sudjelovanja u aktivnostima u lokalnoj zajednici.

Krajnji cilj nam je bio izgraditi suhozid u školskom vrtu naše škole.

Pod [više] saznajte kako smo kroz etape proveli Projekt - Sudozidi.

O prošlosti i očuvanju baštine našeg kraja učili smo na zanimljiv način i često provodeći izvanučioničku nastavu. Radili smo timski i surađivali s razrednim pomagačima koji su nam bili ključna karika u učenju o gradnji suhozida.

U tome nam je jako pomoglo što smo suradnike i velike znalce o ovoj drevnoj vještini građenja u primorskom kraju pronašli u našem okruženju - od našeg pedagoga Stipe Božinovića do roditelja (Josip Ćapin).

Ključnu ulogu je imala Jelena  Kulušić iz udruge Dragodid koja nas je osim s tehnikom suhogradnje upoznala i s važnosti volontiranja za dobrobit zajednice.

Udruga Dragodid osim zanimljivog imena ima i vrijedne projekte te vas pozivamo da posjetite njihove stranice pa možda i nekoga od vas potakne da i sami sudjelujete u očuvanju narodne baštine.

O suhozidima smo učili na razne načine primjenjujući interdisciplinarni pristup i koristeći sve dostupne medije: istraživali na Internetu, proučavali različite tiskane materijale, slušali iskustva pomagača, putem predavanja i prezentacija, praktičnim radom, ukrašavajući zidove učionice prekrasnim fotografijama s temom „kamene čipke“.

Na projektu smo više radili tijekom drugog polugodišta. Krajem siječnja, Jelena Kulušić nam je na Satu razrednika održala predavanje s prezentacijom o važnosti očuvanja suhozida i tehnikom gradnje. Zatim smo i sami vježbali. Prvo smo na satu Likovne kulture u skupinama gradili primorske kuće od glinamola. Moramo priznati da nismo iz prve pogodili tehniku zidanja pa su naše kuće bile prilično klimave. Zato smo imali popravni uz pomoć našeg pedagoga Stipe koji nas je podučio principima gradnje uz pomoć lego kocaka. Na taj smo način postali puno vještiji.

Tijekom svibnja smo nabavili materijal za građenje. Potrebni kamen su nam iskopali sa svoje zemlje i dovezli u školsko dvorište mama i stric našega Ivana Bikića. Jako smo im zahvalni na tome kao i Ivanovom najstarijem bratu i rođaku koji su im pomogli prenijeti ga u naš vrt.

7. lipnja 2019. smo sve što smo naučili uspješno primijenili u praksi.

Toga dana je nastava organizirana kao integrirana i izvanučionička tako da smo sva četiri sata proveli gradeći u školskom vrtu. Ništa nismo prepustili slučaju, tako da smo prije početka rada ponovili potrebne mjere zaštite na radu i podijelili zaštitne rukavice. S macom za kamen i ostalim materijalom smo posebno pažljivo postupali. Radionicu su vodili naša vanjska suradnica Jelena i pedagog Stipe. Svi ostali su dobili svoja zaduženja te smo zdušno prionuli radu. Naše aktivnosti su privukle i druge učenike škole te su nam neki i pomogli.

Na kraju smo ostvarili i najljepši rezultat našeg projekta: odsad školski vrt uz prekrasno mediteransko bilje ukrašava i naša klupica sagrađena u tehnici suhozida.

Kako nas je putovanje kroz vrijedno umijeće naših težaka obogatilo novim znanjima i potaknulo da promišljamo o potrebi čuvanja naše baštine, možda u dogledno vrijeme okoliš naše škole bude ukrašen još ponekim suhozidom.

Autorica: Dubravka Tkalčec