KUĆICE ZA PTICE STANARICE

Autor: Josipa Banić, 31. 1. 2013.

Učenici 6. i 7. razreda naše škole, a koji su uključeni u rad učeničke zadruge, zajedno s roditeljima izradili su kućice za ptice stanarice. Kućice smo postavili u školski vrt te u njih stavili različite vrste hrane (sjemenke, kruh, svježe i suho voće, čvarke...). Stavljanjem različitih vrsta hrane privući ćemo više ptičica, a tako će društvo u vrtu biti veselije.

Naše eko aktivnosti - postavljanje kućica za ptice i crtanje zelenih grafita popratile su i kamere Hrvatske radiotelevizije.

Pod pojmom stanarice mislimo na ptice koje čitavu godinu borave u istom kraju.

Naime, tijekom zime hrana za ptice je vrlo oskudna te zbog toga mnoge od njih uginu.  Ptice stanarice su jako bitne za održavanje prirodne ravnoteže, a mnoge od njih se hrane i kukcima koji napadaju biljke, pa su tako i vrlo korisno biološko sredstvo zaštite od nametnika. Također, tu je i zadovoljstvo povećanom prisutnošću ptica u vrtu čime zimski dani više nisu tako pusti i dosadni.