PUTOVANJE KROZ CETINSKU KRAJINU (putopis riječju i slikom)

Autor: Dubravka Tkalčec, Tome Kovačević, 2. 6. 2013.

Učenici drugih razreda sa svojim učiteljicama i vodičima (dvije krasne cure) su jednodnevni izlet proveli u Cetinskoj krajini. Nedugo iza Klisa imali smo prvi susret s ljepotama naše Zagore. Na sjeverozapadnom podnožju Mosora smo se spustili u podzemlje našega krša. Špilja Vranjača nam je pokazala svu raskoš koju je iz bezbroj kapljica vode priroda stvarala milijunima godina.

Nastavili smo uzvodno uz Cetinu, diveći se zelenilu koje ukrašava njezine obale. U Potravlju nas je dočekala Tomina baka (Tome iz 2. c) sa uštipcima, domaćim sirom i sokom.

Zadivilo nas je gotovo nepregledno Peručko jezero ili, kako ga tamo zovu, Vrličko more. Nedugo zatim Cetina se suzila i najavila da stižemo na njen početak.

U selu Cetina smo posjetili ostatke starohrvatske crkve iz 9. stoljeća, a zatim i izvor rijeke Cetine.

Put nas je dalje vodio do Vrlike i neizbježne Česme gdje smo okusili Cetinu.

Nakon natjecanja na sportskim terenima dali smo podršku štićenicima Centra za rehabilitaciju na otvaranju njihove tradicionalne biciklijade.

Na putu prema Sinju zaustavili smo se na HE Peruča gdje smo se još jednom uvjerili u silnu moć vode. Ugodno smo se proveli i u gradu alkara, gdje smo posjetili i crkvu Gospe Sinjske kojoj smo se pomolili u društvu župnika.

Dok smo približavajući se Klisu i susretu s morem ostavljali našu lijepu Zagoru, već smo počeli planirati posjet nekom novom kraju našeg zavičaja.