SEDMAŠI U PRIRODOSLOVNOM MUZEJU

Autor: Josipa Banić, 21. 2. 2014.

Tijekom mjeseca veljače, učenici sedmih razreda posjetili su Prirodoslovni muzej. Što su vidjeli i naučili te kako su doživjeli posjet Muzeju, možete pročitati u nastavku.

Posjet Prirodoslovnom muzeju

Dana 3. veljače 2014. godine, 7. b razred je posjetio Prirodoslovni muzej. U Muzeju smo imali priliku vidjeti malakološku zbirku (zbirka školjkaša i puževa) obitelji Bakotić. Vidjeli smo najljepšu i najružniju školjku. Također, u Muzeju smo naučili i kako školjke oko zrna pijeska izlučujući sedef te stvaraju bisere. Osim toga, vidjeli smo i najvećeg raka u Jadranu, naučili razlike između jastoga i hlapa, vidjeli preparirane morske kornjače te morskog psa. A vidjeli smo i najopsaniju ribu napuhaču koju u Japanu na poseban način spremaju i jedu.

Nakon toga smo se spustili u umjetnu špilju. Vidjeli smo različite životinje koje žive u hrvatskim jamama i špiljama te čuli kako je najdublja jama u Hrvatskoj Lukina jama.

Izlog u kojem su se nalazile različite životinje, odjednom se počeo micati. Svi smo se prepali,a od tu je izišao „zalutali speleolog“ koji je tražio put prema izlazu iz špilje. Naravno, to je bio radnik muzeja koji nam je htio dočarati kakav je posao speleologa.

Kada smo izašli iz špilje, otišli smo na radionicu o kukcima.Tamo smo pod mikroskopom vidjeli kako izgleda hitinski ovoj pauka s dlačicama te krilo leptira.  Vidjeli smo kukce u različitima fazama razvoja: od ličinke, kukuljice do odraslih jedinki. Također, vidjeli smo nekoliko različitih zbirki kukaca. Poslije smo trebali nacrtati muhu. Tu su neki bili jako kreativni, pa je bilo lijepih crteža.

To je bio i kraj našeg posjeta Muzeju, a nakon toga smo otišli u šetnju rivom.

Ela Bakmaz, 7. b

POSJET PRIRODOSLOVNOM MUZEJU

Učenici Osnovne škole Mejaši posjetili su Prirodoslovni muzej grada Splita. Od samog ulaska u Muzej, bili smo okruženi raznim zanimljivostima. Prvo su nas proveli kroz gornji kat, gdje su nas upoznali s davno izvađenim, raznovrsnim puževima, školjkama, spužvama, koje su prije bile u vlasništvu obitelji Bakotić koja je svoju zbirku poklonila gradu Splitu. Neki od primjeraka koje smo vidjeli potječu iz Jadranskog mora, a neki ne. Kada smo obišli gornji kat, spustili smo se u naniži dio, gdje je dočarana špilja u kojoj se nalaze ostatci medvjeda, jelena, pa čak i čovjeka. Nakon toga, prisustvovali smo radionici o kukcima, gdje su nam voditelji objasnili sve što nas je zanimalo.

Posjet Prirodoslovnom muzeju zasigurno je bio zanimljivo iskustvo!

Tina Ljubić, 7. c