> Eko škola

SVJETSKI DAN KRAVATE (18.10.)

Autor: Marita Čaleta, 18. 10. 2019.

Eko đaci naše škole obilježili su Svjetski dan kravate tako što su od eko poruka napravili veliku EKO KRAVATU i s njom ukrasili svoju školu.

Kravata je poznati hrvatski dekorativni predmet i hrvatski simbol, ali i simbol Europe i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Stoga je Academia Cravatica proglasila 18. listopada hrvatskim i svjetskim Danom kravate.

Raširila se Europom u 17. stoljeću sudjelovanjem hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu (1618.-1648.). Hrvatska tradicionalna odora s vezanim, oslikanim maramama oko vrata pobuđivala je pažnju. Marame su bile napravljene od različitih materijala. Od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici.