> Eko škola

RAZVRSTAVANJE OTPADA

Autor: Tome Kovačević, Marita Čaleta, 22. 11. 2012.

Najveći dio komunalnog i tehnološkog otpada u Hrvatskoj završi na odlagalištima otpada ili nerijetko na divljim deponijima u prirodi gdje sve zajedno trune, oslobađaju se plinovi, hrpe se prevrću i ulaže se u vrlo skupu sanaciju.

U našoj školi su postavljeni kontejneri za odvojeno sakupljanje otpada papira, limenke, stakla, plastike (PET) i starih baterija.

Otpadi i deponije su veliki ekološki problemi sami po sebi jer predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi i životinja, jer pogoduju širenju bolesti, degradiraju kvaliteta zraka i zagađuju podzemne vode. Zato je važno  da različiti otpad ne završi na istome mjestu već da ga pravilno razvrstavamo što omogućava njegovu reciklažu odnosno ponovnu iskoristivost!

Važno je naglasiti da priroda ne poznaje otpad. U prirodi sve kruži. Recikliranje je naša obaveza jer na taj način naše aktivnosti usklađujemo s potrebama okoliša.

Prof. Marita Čaleta