> Eko škola

22. travnja - DAN PLANETA ZEMLJE - "Koliko sam eko?"

Autor: Josipa Banić, 20. 4. 2011.

U našoj školi smo u suradnji s udrugom „Sunce“ i Čistoćom d.o.o. obilježili Dan planeta Zemlje. Naime, 11. travnja 2011. među 40 učenika petih i šestih razreda proveli smo kviz udruge „Sunce“ pod nazivom „Koliko sam eko?'“. Tu su učenici odgovarali na 50 pitanja o njihovom svakodnevnoom ponašanju prema okolišu i prirodi. 19. travnja 2011. u prostorijama Čistoće upriličena je svečana dodjela nagrada za sve škole sudionce ovog Kviza (12 škola). Kao nagradu smo dobili edukacijski pano i knjige o ekologiji i okolišu.

Dan planeta Zemlje prvi je put obilježen 22. travnja 1970. godine, a otada se taj dan tradicionalno obilježava u cijelom svijetu. To je bila prva masovna demonstracija za okoliš, sudjelovalo je više od 20 milijuna ljudi, a prozvana je „nacionalnim skupom o okolišu“..

Ovim se Danom želi skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji. Naglim razvojem industrije i porastom potrebe za energijom dolazi do otpuštanja velikih količina otrovnih tvari u atmosferu i povećanog iskorištavanja fosilnih goriva. Također, želi se potaknuti ljude da ponovno uspostave kontakt s prirodom i postanu svjesni ekološke krize. U Hrvatskoj se reciklira tek oko 10% otpada, dok je prosjek EU 27%. Plan EU je dostići 50% recikliranja do 2020.godine.

U nedavnom izvješću američkog magazina Forbes Hrvatska je smještena na 20. mjesto ekološki najčišćih zemalja svijeta, što je ujedno prvo mjesto u regiji istočne Europe i srednje Azije (na prvom je mjestu Švicarska, a drugo dijele Švedska i Norveška). Iako je ova titula veoma laskava, ne smijemo zaboraviti ni probleme koje imamo kad se radi o brizi o okolišu, a među najvećima u Hrvatskoj je zbrinjavanje otpada. Naime, većina gradova još uvijek nema organizirano sortiranje otpada, a nažalost još uvijek ima mnogo mjesta, prvenstveno ruralnih, u kojima nema ni običnog skupljanja i odvoženja otpada, pa sav završava u potocima, rijekama i šumama

Kako biste i Vi pridonijeli očuvanju planeta Zemlje  reciklirajte otpad!

• Staklo je materijal koji se u potpunosti može reciklirati, a da bi staklena boca bačena u prirodu nestala potrebno je 4000 godina. Stoga, staklene boce odlažite u posebno označene kontejnere.
  • Papire odlažite u posebne kontejnere jer ćete na taj način pridonijeti čuvanju šuma i zaštiti okoliša.
  • Baterije sadrže teške metale koji zagađuju okoliš. Također, i za njih postoje posebni kontejneri u koje se trebaju odlagati.
  • Za razgradnju plastičnih boca u prirodi potrebne su stotine godina. Njih možete odložiti u posebne kontejnere ili ih vratiti u trgovine koje nude tu mogućnost uz povratnu naknadu.
  • Racionalno koristite vodu.
  • Štedite energiju, gasite sva svjetla koja vam ne trebaju te kućanske aparate.