> Eko škola

2011. - MEĐUNARODNA GODINA ŠUMA

Autor: Josipa Banić, 3. 11. 2011.

Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 2011. godina proglašena je Međunarodnom godinom šuma s ciljem podizanja svijesti o održivom upravljanju, očuvanju i održivom razvoju svih tipova šuma.

Kako bismo skrenuli pažnju učenika naše škole na važnost očuvanja šume, a ujedno to povezali i s predmetnom građom koju uče, za učenike šestih organizirali smo terensku nastavu u Park šumu Marjan.

PARK ŠUMA MARJAN

Marjan je brdo, poluotok i park šuma smještena na zapadnom dijelu splitskog poluotoka, a i sam čini jedan manji poluotok. Podno brda Marjan, istočno, nalazi se grad Split. Samo brdo je visoko 178 metara, a najviši vrh mu se zove Telegrin.

Marjan je nedjeljiv od Splita i splitskog poluotoka i pruža se od Marmontove ulice prema zapadu. Dužina mu je oko 3,5 km, a najveća širina 1,5 km.

S južne strane na Marjanu je poluotok Sustipan.

Tijekom venecijanske uprave Splitom, a naročito u doba turskih ratova bjelogorične šume na Marjanu potpuno nestaju, kao i na ostalim dalmatinskim susjednim brdma. Marjan postaje gol i krševit.

Prva akcija pošumljavanja i uređenja Marjana alepskim borom započela je 1852. Glavni pokretač ideje pošumljavanja Marjana bio je splitski prirodoslovac Juraj Kolombatović.

Poluotok Marjan kojeg često zovemo i „Pluća grada Splita“, 1964. proglašen je Park šumom. Park šuma „Marjan“ u Splitu, predstavlja jedinstvenu zelenu površinu nadomak gradu te za građane Splita kao i posjetitelje ima izuzetnu prirodnu i kulturološku vrijednost.

TERENSKA NASTAVA učenika šestih razreda: PARK ŠUMA MARJAN

29. listopada 2011.

Učenici su podijeljeni u 6 grupa te je svaka grupa dobila svoj zadatak. Tako su učenici ispitivali životne uvjete u šumi i različite slojeve šume (priezmni sloj, sloj grmlja i sloj drveća) te karakteristične biljke i životinje tih slojeva.  Svaka grupa je pripremila kratko izvješće o svojim rezultatima te će o tome izraditi plakate.

Mjerenje temperature tla

Provjeravanje vlažnosti tla

Pročavanje prizemnog sloja

Proučavanje sloja grmlja

Proučavanje sloja drveća

Mjerenje opsega debla

Zapisivanje podataka

Također, poseban naglasak smo stavili na korist od šuma za čovjeka i ostale organizme te važnost njihovog očuvanja!