> Eko škola

OŠ MEJAŠI S OSTALIM ŠKOLAMA NA MARJANU DIGLI ZELENU ZASTAVU

Autor: Tome Kovačević, Marita Čaleta, 11. 6. 2013.

Povodom Dana zaštite okoliša, na Marjanu je sedam splitskih eko-škola zajedno i svečano, uz prigodni program, podiglo Zelenu zastavu. Prisjetimo se, 10. svibnja su škole potvrdile svoj eko-status ili tek primljene u Međunarodnu obitelj eko-škola.

O.Š. "Gripe" i O.Š."Lučac" imaju zlatni certifikat ili status, a O.Š."Mejaši", O.Š."Žrnovnica" i O.Š."Slatine" srebrni certifikat, dok je O.Š."Bol" prije dvije godine postala eko-škola. O.Š. "Split-3 "se pridružila ove godine.

S obzirom na dobru suradnju ovih škola s Park šumom Marjan, rodila se  ideja da zajedno organiziraju ovaj događaj upravo na Marjanu. Tako se prvi put zavijorila eko zastava koju je svečano podigao zajednički Eko-kum, gospodin Stipe Ivičević u ime Čistoće d.o.o. i učenica O.Š."Slatine", Ana Ljubica.

Uzvanike i učenike pozdravio je ravnatelj OŠ "Lučac", gospodin Mateo Blažević, škole koja je ove godine dobila zlatni status (certifikat). U prigodnom programu su sudjelovale sve škole i tako svima poslale Eko-poruku i zabrinutost za nebrigu ove nam jedine Zemlje, u želji da Split postane Eko-grad i da shvatimo ozbiljnost okolišne krize kao problema koji nema granica unutar jednog grada ili jedne zemlje.

Okolišna kriza je transnacionalna i transkulturalna.

Uzvanike su još pozdravili u ime Grada gospodin Slavko Žaja i domaćin, ravnatelj Park šume Marjan, gospodin Mate Kostović.

Svoje zadovoljstvo povećanjem broja Eko-škola i ekološke svijesti nisu skrivali ni učenici, kao i njihovi učitelji i ravnatelji, što je bilo vidljivo izraženo zadovoljstvom pri samom podizanju Zelene zastave.

Samu svečanost su uveličali i naši učenici, otplesavši ples iz opere „Ero sa onoga svijeta“, pod vodstvom nastavnice Branke Matić.