Tolerancija i obzirnost- temelji mirne i nenasilne atmosfere

Autor: Mladenka Žuvan, 7. 12. 2010.

Iako smo svi pozvani svaki dan poticati toleranciju kao ključnu osobinu za stvaranje mirne i nenasilne atmosfere, 16.studenog 2010. godine obilježili smo u našoj školi Dan tolerancije. Preko školskog razglasa pušten je, uz pomoć učitelja Deana Žamića, program koji se sastojao od izlaganja psihologinje, pjesama koje su čitala i pjevala djeca iz trećeg, četvrtog i petog razreda, a koju su pripremale vjeroučiteljica Marija Koštić i učiteljica Jaminka Martinić- Cezar, te od uglazbljenih pjesama na temu tolerancije i ljubavi.

Kod na Kod nas udomaćeni izraz tolerancija preuzeli smo iz latinskog jezika, a njime označavamo onu vrstu međuljudskog odnosa koja podrazumijeva njegovu maksimalnu fleksibilnost, onu koja u potpunosti prihvaća filozofiju, običaje, životni stil, razmišljanje, nacionalna, vjerska i sva ostala moguća opredjeljenja drugih.

Tolerirati znači podnositi, tolerantan je onaj koji podnosi, a tolerantnost je podnošljivost, snošljivost, trpeljivost. Dakle radi se o raspoloženju da s radošću reagiramo na različitost spram tuđih pogleda na život, premda se sa njima uopće ne slažemo. Tolerancija znači imati obzira prema drugim ljudima, te možemo slobodno reći da je drugo ime za toleranciju ljubav.

Zbog čega je važno djecu, a i sve nas ostale, potsjećati na važnost tolerantnog ponašanja? Ako ga nema počinju grdni problemi. Izrugivati se onima koji su drugačiji od nas, zadirkivati ih, izbjegavati, izolirati...to je strašno. Zar svi nemamo pravo biti sretni?

Tamo gdje završava duga

Naći će se mjesto, moj brate,

Gdje će svijet moći pjevati

Pjesme svake vrste