> Eko škola

22.4. - Dan planeta Zemlje

Autor: Marita Čaleta, 22. 4. 2024. 14:51

Dan 22. travnja obilježava se diljem svijeta kao Dan planeta Zemlje, dan na koji osobitu pažnju posvećujemo očuvanju okoliša i prirodnih bogatstava našeg planeta.

PROJEKTNI DAN "MORE"

Autor: Marita Čaleta, Mislava Kvasina, Lidija Brkan, 26. 3. 2024. 21:00

Naša je škola 11. ožujka 2024. organizirala Projektni dan. S obzirom na status eko škole, odabrana je tema „More“ budući da imamo jedno od najljepših svjetskih mora s obalom dužine 5.835 km.

More je više od „običnoga“ mora. More je izvor hrane, pa i dom i obitelj. Stoljećima je razdvajalo i, istovremeno, povezivalo ljude, donosilo hranu, ali i zaradu.

SVJETSKI DAN VODA (22.3.)

Autor: Marita Čaleta, 24. 3. 2024. 18:44

22. ožujka obilježava se Svjetski dan voda.

Učenici 1.a razreda uz pomoć učiteljice Renate Radić Sučić svojim radovima na ovu temu uredili su eko pano u školskom hodniku.

21.ožujka se obilježava Svjetski dan šuma. Učenici 1.a razreda su svojim radovima obilježili i ovaj datum.

DIGITALNA ČISTKA 2024

Autor: Marita Čaleta, 24. 3. 2024. 17:27

Učenici 6.d sudjelovali su u projektu Digitalna čistka. Osvijestili su problem digitalnog otpada i nužnost brisanja nepotrebnih poruke, newslettera, suvišnih datoteka, aplikacija, fotografija, audio i videozapisa na digitalnim uređajima. Usvojili su online navike kojih se treba pridržavati da bi se smanjila potrošnja električne energije i stvaranje štetnog plina-ugljik dioksida.

STeam femme junior projekt

Autor: Marita Čaleta, 4. 3. 2024. 22:27

Naša škola je jedna od četrnaest škola u gradu Splitu uključenih u STeam femme junior projekt. Riječ je o novoj izvannastavnoj aktivnosti namijenjenoj uglavnom učenicama, ali su dobrodošli i učenici. Naime, cilj projekta je potaknuti učenice da se zainteresiraju za STeam područja te ih uključiti u istraživanje i eksperimentiranje. Kroz ovaj projekt učenici dobivaju dodatna znanja i vještine iz STeam područja, a učitelji mogućnost profesionalnog razvoja. Nositelj projekta je Institut za društvena istraživanja u Zagrebu u suradnji s Gradom Splitom i tvtkom A1 Hrvatska.

ŠTETNOST KONZUMACIJE ENERGETSKIH PIĆA

Autor: Marita Čaleta, 3. 3. 2024. 21:24

Energetska pića su bezalkoholna pića koja sadrže visoke razine metil-ksantina (uključujući kofein) i šećera u kombinaciji s drugim sastojcima kao što su taurin, ginseng, guarana i B vitamini. Količina kofeina u energetskom piću najčešće se kreće od 80 miligrama do 300 miligrama po boci ili limenci napitka, a sadrže prosječno 27 g šećera u 250 ml (više od 5 žličica šećera u jednoj limenci).

Zdravstveni rizici povezani s konzumacijom energetskih napitaka prvenstveno su povezani s njihovim sadržajem kofeina, a posebnu opasnost predstavlja kombiniranje s alkoholom.

2.2.- MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARA

Autor: Marita Čaleta, 5. 2. 2024. 21:20

2. veljače obilježava se Međunarodni dan zaštite močvara.

Učenici 2.a razreda uz pomoć učiteljice Maje Kamber svojim radovima na ovu temu uredili su eko pano u školskom hodniku.

1.12. SVJETSKI DAN AIDS-a

Autor: Marita Čaleta, 26. 11. 2023. 19:08

1. prosinca obilježava se Svjetski dan AIDS-a.

Učenici 2.c razreda uz pomoć učiteljice Tine Jurec svojim radovima na ovu temu uredili su eko pano u školskom hodniku.

EKO AKCIJA

Autor: Marita Čaleta, 7. 11. 2023. 11:22

Kao i svake godine, učenici OŠ Mejaši čiste i uređuju okoliš svoje škole.

Tako su jednu od eko akcija vrijedno odradili i učenici 6.d razreda.

SVJETSKI DAN KRAVATE (18.10.)

Autor: Marita Čaleta, 24. 10. 2023. 12:15

Kravata je poznati hrvatski dekorativni predmet i hrvatski simbol, ali i simbol Europe i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Stoga je Academia Cravatica proglasila 18. listopada hrvatskim i svjetskim Danom kravate.

OBNOVLJEN STATUS EKO-ŠKOLE

Autor: Marita Čaleta, 18. 6. 2023. 23:33

Na susretu međunarodnih Eko-škola Republike Hrvatske, 7.lipnja u Zagrebu, naša škola je kao 5. generacija Eko-škola u Hrvatskoj potvrdila dijamantni status međunarodne Eko-škole. To je potvrda neprekidnog dugogodišnjeg rada usmjerenog na odgoj i obrazovanje za zaštitu okoliša. Osim dijamantnog certifikata o obnovi i statusu Eko-škole dodjeljena je zelena zastava.

Zelenu zastavu su uz prigodne riječi u školskom vrtu podigli Eko-učenici naše škole.

SVJETSKI DAN ZAŠTITE OKOLIŠA (5.6.)

Autor: Marita Čaleta, 18. 6. 2023. 10:24

5. lipnja obilježava se Svjetski dan zaštite okoliša.

Učenici 2.c razreda uz pomoć učiteljice Marije Petričević svojim radovima na ovu temu uredili su eko pano u školskom hodniku.

SADNJA ŽIŽULE

Autor: Marita Čaleta, 28. 5. 2023. 23:12

Povodom obilježavanja 40 godina škole učenici 5.d razreda posadili su u školskom vrtu stablo žižule.

22.5. MEĐUNARODNI DAN BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

Autor: Marita Čaleta, 28. 5. 2023. 21:15

22. svibnja obilježava se Međunarodni dan biološke raznolikosti.

Učenici 3.e razreda uz pomoć učiteljice Ivane Gojsalić Boban svojim radovima na ovu temu uredili su eko-pano u školskom hodniku.

MEĐUNARODNI DAN MAJKE ZEMLJE 22.4.

Autor: Marita Čaleta, 1. 5. 2023. 20:57

Međunarodni dan Majke Zemlje obilježava se svake godine 22.04. U svijetu je prepoznat kao najveći svjetovni praznik, a obilježava ga više od milijardu ljudi svake godine kao dan akcije za promjenu ljudskog ponašanja i stvaranje globalnih, nacionalnih i lokalnih promjena politike. U Hrvatskoj se organizirano obilježava od 1990. godine. Svatko kao pojedinac može utjecati na smanjenje negativnih utjecaja na okoliš.

DIGITALNA ČISTKA 2023

Autor: Marita Čaleta, 1. 5. 2023. 20:14

Učenici 5.d sudjelovali su u projektu Digitalna čistka. Osvijestili su problem digitalnog otpada i nužnost brisanja nepotrebnih poruke, newslettera, suvišnih datoteka, aplikacija, fotografija, audio i videozapisa na digitalnim uređajima. Usvojili su online navike kojih se treba pridržavati da bi se smanjila potrošnja električne energije i stvaranje štetnog plina-ugljik dioksida.