Aktivnosti prevencije ovisnosti u našoj školi

Autor: Mladenka Žuvan, 20. 12. 2010.

Odgoj djece, između ostalog, obuhvaća i učenje o tome kako nije dobro piti alkohol, pušiti cigarete ili konzumirati drogu. Najviše ih učimo našim vlastitim primjerom i zdravim navikama življenja, a tu su i naše školske aktivnosti kojima nastojimo kod roditelja i djece ojačati negativan stav prema bilo kojoj ovisnosti, a osnažiti pozitivan stav prema zdravim navikama i stilovima življenja.

Uz standardne aktivnosti obilježavanja značajnih datuma i Mjeseca borbe protiv ovisnosti kroz satove razrednika, satove prirode ili biologije, te kroz prigodno uređenje naših školskih panoa, ove školske godine smo uključeni u projekt  "Komunicirajmo zdravo spriječimo rizike". Ovaj projekt ostvaruje Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti u suradnji s Visokim učilištima prema načelima i ciljevima Nacionalne strategije suzbijanja opojnih droga i Akcijskom planu za Splitsko dalmatinsku županiju. Projekt obuhvaća rad s roditeljima i rad s učenicima. Osmišljene su tri radionice educiranih studenata s roditeljima naših učenika sedmih i osmih razreda:

1.uvodno prezentiranje projekta; odrastanje, sazrijevanje i rizici (siječanj)

2. odgojni stilovi (veljača, ožujak)

3. urbanizacija, zdravlje i mladi (travanj, svibanj, lipanj).

Za djecu su planirane kreativne likovne radionice povodom obilježavanja preventivno značajnih datuma (npr. Dan zdravlja, Međunarodni dan protiv zlouporabe droga...), te izložbe tih radova. Ovaj dio projekta je u suradnji s profesorima na Filozofskom fakultetu i Umjetničkoj akademiji, Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje.

Očekivani rezultati su osnaživanje roditelja uključenih u projekt u obiteljskoj ulozi očuvanja mentalnog i tjelesnog zdravlja, kao i poticanje kreativnih i radnih angažmana djece i mladih u postizanju zajedničkog cilja zdrave komunikacije i sprječavanju rizika zlouporabe droge i ovisnosti.

Koordinatorica projekta je prof. Katarina Tomašić.

Ako ste roditelj i dijete vam ide u našu školu,  pozivamo  Vas da se uključite u ovaj koristan projekt. Mjesta još ima!!!