Djeca s Mejaša za djecu iz Afrike

Autor: Mladenka Žuvan, 3. 1. 2011.

Ove školske godine smo se uključili u Unicefov projekt "Škole za Afriku", u okviru kojega se grade škole te potiče sigurno i kvalitetno obrazovanje djece u 11 afričkih zemalja.

U ovom božićnom vremenu naša djeca s Mejaša su organizirala prodaju prigodnih predmeta, njihovih ruku djela. Tako su se u prodajnom asortimanu našle čestitke,  ukrasne ptice, božićni vjenčići, te razne druge kretivne stvarčice dječjeg svijeta mašte. U izradi su im pomagali njihovi roditelji, učitelji, vjeročitelji, te nastavnica iz likovnog, a sav prihod je bio za projekt "Škole za Afriku".

Od 2008. godine škole u Hrvatskoj sudjeluju u inicijativi da se milijunima afričke djece ostvari njihov san, a on je : ići u školu. Koliko puta mi, i mali i veliki, shvaćamo zdravo za gotovo sve stvari koje imamo i način života kojeg vodimo. Oni nemaju školske knjige, niti bilježnice, satima pješače do pitke vode, moraju teško raditi i brinuti se za bolesne roditelje. Ne znaju čitati, ni pisati, te su zatočeni u neznanju i siromaštvu. Ako i postoji škola, ona je na otvorenom;  obično je to prostor oko nekog drveta.

Unatoč teškim vremenima, dosad je u Hrvatskoj prikupljeno više od 1,4 milijuna kuna za pomoć djeci u Ruandi. Učenici, roditelji, učitelji iz Hrvatske još jednom su pokazali svoju humanost i snažnu želju za pomoć slabijima. Ova osobina se zove suosjećanje, a nju  želimo poticati i kod naših učenika. Zašto? Jer potičući osjetljivost za druge, te podržavajući dječju prirodnu želju za pomaganjem drugima, razvijamo atmosferu mira i sklada, u kojoj se smanjuje vjerojatnost izrugivanja drugačijima od sebe, te nasilja nad slabijima. Stoga su sve naše školske humanitarne akcije jedan od diskrenih načina prevencije zlostavljanja i nasilja među djecom.

Ove školske godine sredstva su namijenjena obrazovanju djece u Etiopiji. Materijali s radnim bilježnicama, informativnim knjižicama, razrednim kasicama i dvd-ovima su distribuirani od strane naše Stručno- razvojne službe razrednicima i učenicima. Djeca su tako mogla vidjeti kako to žive njihovi vršnjaci u Africi. Mjesecima su odvajala od svog đeparca, te ubacivala u razredne kasice, na taj način sudjelujući u stvaranju boljeg i humanijeg svijeta. Shvatila su da malo novca u Hrvatskoj u Etiopiji može napraviti mnogo toga jer i najsiromašniji kod nas je kod njih bogat. Na kraju prvog polugodišta organizirala su prodaju svojih proizvoda, a sav prihod, kao i prihod iz kasica poslala Unicefu, koji će ga onda proslijediti u Afriku. Projekt se nastavlja u drugom polugodištu i do daljnjega. Koordinatorica projekta u našoj školi je psihologinja Mladenka Žuvan.