ZANIMLJIVOSTI KOJE SKRIVA TVRĐAVA GRIPE

Autor: Tome Kovačević, Mara Petričević, 22. 2. 2019.

U petak, 08. veljače učenici četvrtih razreda zajedno sa svojim učiteljicama i vjeroučiteljicom, "zaplovili" su u Pomorski muzej. Tamo su imali prilike vidjeti bogatu zbirku pomorskih nalaza kao što su pitos, pronađen u plićaku Kaštel Sućurca ili stare rimske amfore koje su dugo krasile dalmatinski akvatorij. Poglede naših učenika privlačio je stari svjetionik i mehanizam  koji ga pokreće, a zasigurno najveću pozornost imali su ratni brodovi, jedrenjaci, gusarki brodovi te veliki putnički brod "Kraljica Marija ".

Pod [više] pogledajte slike i kratki opis što smo sve radili i vidjeli.

Radionica "Ribolovka" u kojoj su učenici aktivno sudjelovali, poučila nas je da ni ribar  ne može biti svatko. Trebamo znati kako živi svijet podmorja funkcionira. Hranidbeni lanac je nešto što se nikako ne smije narušiti. Saznali smo zašto slasne srdele ne možemo kupiti i imati na svom jelovniku uvijek kad poželimo.

Toga dana, zavirili smo i u Državni arhiv. Očekivali smo velike,visoke police pune papira i registratora i tetu koja će nam izdaleka pokazati važne papire i naglasiti kako ne smijemo ništa dirati. Međutim, bilo je sasvim drugačije. Srdačno nas je dočekala ravnateljica, poželila nam dobrodošlicu i ispričala što je zapravo Državni arhiv i što se sve tamo radi. Uvela nas je u prostoriju  gdje stoje kilometri važnih spisa smještenih u ormarima na kotače koji na sebi imaju "kormila". Vidjeli smo stare karte grada Splita i Dalmacije, matične knjige u kojima su upisana imena Splićana

Učenici četvrtih razreda