NATJECANJE DABAR

Autor: Tome Kovačević, Katarina Krišto, 7. 10. 2021.

Hrvatska, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras (Dabar) i ove godine organizira natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom.

Pod [više] pročitajte o natjecanju, kategorijama i terminu održavanja natjecanja te ukoliko ste zainteresirani javite se učitelju informatike za daljne informacije.

Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Dabar je pokrenut kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja uključujući i one iz Hrvatske.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

1. MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,
  2. MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,
  3. KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,
  4. MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda OŠ i
  5. GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Sudjelovanje je za sve učenike, učitelje i škole u potpunosti besplatno. S obzirom na i dalje nepovoljnu epidemiološku situaciju, učenici će natjecanju moći pristupiti i od kuće.