PROVEDBA NACIONALNIH ISPITA U OSNOVNIM ŠKOLAMA

Autor: Josipa Banić, 22. 10. 2021.

Osnovna škola Mejaši odabrana je u reprezentativni uzorak (81 škola u RH) za provođenje projekta nacionalnih ispita u osnovnim školama (projekt provodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja zajedno s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja ).

Cilj projekta je uspostavljanje usklađenog i učinkovitog sustava odgoja i obrazovanja te sustava kvalitete.

U nastavku vijesti, možete pročitati o samoj provedbi projekta.

U sklopu  ovog projekta, u svibnju 2022. provest će se nacionalni ispiti za učenike osmog razreda i to iz sljedećih predmeta: Hrvatski jezik, Matematika, Biologija, Kemija i Fizika.

U listopadu 2022. provest će se ispitivanje učenika petog razreda iz sljedećih predmeta: Hrvatski jezik, Matematika, Priroda i društvo, dakle učenika koji su ove školske godine upisali četvrti razred.

Ispiti koji će se provesti u s sklopu nacionalnih ispita temeljit će se na ishodima i nastavnim sadržajima, odnosno na predmetnim kurikulumima prema kojima su se učenici školovali.  Učenici će dobiti povratnu informaciju o svome postignuću iskazanu brojem bodova i pripadajućim opisom razine postignuća koju su ostvarili.

Škole će dobiti povratnu informaciju o postignućima svojih učenika te o položaju škole u odnosu na nacionalni prosjek.

U ovome projektu nije predviđeno da rezultati nacionalnih ispita utječu na završne ocjene i na bodovanje pri upisu u srednju školu.

Nacionalni ispiti za učenike osmog razreda provodit će se od 2. do 6. svibnja 2022.

Svi podaci prikupljeni ispitivanjem bit će strogo povjerljivi.