PRVI DAN PROLJEĆA

Autor: Tome Kovačević, 20. 3. 2012.

Svi znamo da proljeće počinje 21. ožujka, no budući da je ova godina prijestupna, proljeće je astronomski počelo jutros u 6 sati i 14 minuta, a predstoji nam i proljetna ravnodnevnica (razdoblje kad dan i noć jednako traju) što mnoge veseli jer to znači da dani postaju sve duži.Proljeće će trajati do 21. lipnja kada nastupa ljeto.

Još u starom Rimu, prvi dan proljeća slavio se kao početak nove godine, a davno prije Rimljana stari Kelti slavili su ovaj dan kao uskrsnuće sunca. Još i danas neopagani se okupljaju na Stonhengeu koji je konstruiran tako da u zoru, na prvi dan proljeća, sunce se uzdiže točno iznad menhira.

Prvi dan proljeća igra posebnu ulogu u Iranu gdje se na taj dan slavi Nowruz, što doslovce u prijevodu s perzijskog znači 'novi dan'. Slave ga svi iranski narodi, a proširio se i na središnju i južnu Aziju te na dijelove Kine, a čak je stigao i do Balkana.

Taj blagdan svoje korijene ima u predislamskom razdoblju i potječe iz zorotastrijanizma i obično se simbolički prikazuje kako lav proždire bika, što se prikazuje na reljefima još od cara Darija, pa i prije. Na taj dan gotovo sve iranske obitelji okupljaju se te promatraju sunce uz obvezno čašćenje i veliko veselje.