POSJET DRŽAVNOM ARHIVU U SPLITU I OBILAZAK TVRĐAVE GRIPE

Autor: Dubravka Tkalčec, Tome Kovačević, 13. 2. 2023.

U četvrtak, 9. veljače, učenici 4. c koji pohađaju izvannastavnu  aktivnost Učimo biti odgovorni građani i učenici koji su na dodatnoj nastavi iz Prirode i društva (4. r smjena B) s učiteljicom Dubravkom Tkalčec posjetili su Državni arhiv u Splitu.

Ljubazno nas je primila ravnateljica Arhiva te zajedno sa svojim suradnicama upoznala s dijelom građe koja se čuva u toj važnoj ustanovi. Pod [više] pročitajte što smo sve saznali te pogledajte fotografije s posjeta.

Na Odsjeku za arhivsko gradivo smo upoznali način čuvanja starih dokumenata i njihova korištenja za sve zainteresirane.

Zavirili smo u Arhivu mapa za Istru i Dalmaciju gdje smo imali prilike proučiti izgled Splita prije velikih gradnji u prošlom stoljeću.

Na Odsjeku za filmsko i nekonvencionalno arhivsko gradivo smo naučili kako se čuvaju stare filmske i audio vrpce, a vidjeli smo i montažni stol koji je navodno koristio i sam Orson Welles (poznati filmski redatelj, njegov kip se nalazi ispred Jokera) dok je boravio u našim krajevima.

Posebno nas se dojmio posjet Odjelu za restauraciju, konzervaciju i zaštitu gradiva.

U zanimljivo opremljenoj radionici se restauriraju različiti zapisi na papiru, pergameni i koži. Mogli smo i sami dotaknuti vrijedne dokumente na kojima se trenutno radi te upoznati način izrade papira.

Nakon posjeta Arhivu, razgledali smo vanjski postav Pomorskog muzeja te dijelove tvrđave Gripe.