PROJEKTNI DAN - "OTPAD NIJE SMEĆE"

Autor: Marita Čaleta, Lidija Brkan, 29. 3. 2023.

U našoj je školi 13. ožujka obilježen Projektni dan. Kao i svake godine, tema je povezana sa ekologijom. Ovogodišnja je tema bila „Otpad nije smeće”, a sudjelovali su svi učenici i učitelji naše škole. Učenici su pokazali znanje ali i kreativnost kroz radionice vođene svojim nastavnicima.

Svaki je razred na svoj način pristupio ovom danu.

U pojedinim razredima Udruga za edukaciju građana - UZEG održala je predavanje na temu odvajanja otpada. Predavanje je imalo za cilj razvijanje ekološke svijesti kod učenika i usmjeravanje na odgovorno ponašanje prema odvajanju otpada.

Učenici drugih (2.) razreda svoju su edukaciju potražili na Klisu, u kompleksu Stella Croatica gdje su imali predavanja i radionicu na temu OTPAD – RECIKLIRANJE – KOMPOSTIRANJE.

U ostalim su se razredima mogle vidjeti razne eko – ideje. Eko – kreativci (učenici 1. - 4. razreda) izrađivali su spremnike za razvrstavanje otpada, plakate, instrumente, držače za olovke,... Od rolo-papira u jednom je razredu nastala šuma i životinje koje žive  u njoj.

Pisale su se i eko – pjesme, ispunjavali anketni listići, crtali su se grafikoni te su osmišljene eko – igre, kvizovi i memorijske kartice za slijepe i slabovidne osobe.

U višim razredima (5. - 8.) također nije nedostajalo zanimljivih radionica. Otpadni materijal je poslužio za izradu šešira, proljetnih vila, spremnika za otpad, plakata i uskršnjih dekoracija. Imali smo i modnu reviju na kojoj je različiti otpad iskorišten kao materijal za odjevne predmete.

Učenici su ovakvim oblikom edukacije i kroz kreativne radionice naučili da otpad nije smeće te da je potrebno razvijati naviku sakupljanja, razvrstavanja i iskorištavanja otpada. Tako ćemo smanjiti uništavanje i onečišćavanje naše Zemlje, mjesta koje je svima jedini dom.