TERENSKA NASTAVA PETIH RAZREDA - MARJANSKE CRKVICE

Autor: Jadranka Sočo, Lidija Brkan, 16. 10. 2023.

Učenici petih razreda naše škole posjetili su (u petak, 13. listopada) crkvice na Marjanu.

Malo je poznato kako se na zapadnim padinama Marjana nalazi 10 sakralnih objekata, od kojih smo posjetili šest, a dvije crkvice pogledali i iznutra. Nekada je bilo 29 sakralnih objekata, a tri samostana su se vremenom razrušili.

Naš pohod počeo je crkvom Svetog Frane na obali gdje nas je primio  župnik koji je dao povijesni pregled sakralnog objekta, govorio o načinu života u samostanu i povijesnim osobama koje su pokopane u crkvi. Posjetili smo i znamenitosti muzeja.

Nakon toga uputili smo se do sv. Mikule na Stagnji gdje su nam učenici iznijeli povijesne podatke o crkvici koja datira iz 11. st. i smatra se jednom od najstarijih na području Marjanskog poluotoka. Jedna je od crkvica u kojoj se tijekom godine ne slavi liturgija osim na blagdan svetoga Nikole (odnosno Mikule).

Senjskom ulicom popeli smo se na Prvu vidilicu odakle se pruža prekrasan pogled na grad i otoke.

Sljedeća crkva je crkvica sv. Nikole koja datira iz 13. st., a u kojoj se liturgija slavi također samo na blagdan sv. Nikole. Učenici su nam prezentirali osnovne informacije o crkvi. Uživali smo u posebnom pogledu.

Šetnjom  po južnoj strani Marjana došli smo do Gospe od Betlehema.

U ovoj crkvici na Badnjak započinje prva polnoćka u Hrvatskoj; u 16 sati započinje slavlje isčekivanja Isusova rođenja.

Vrlo blizu je crkvica sv. Jere ispred koje smo se kratko odmorili.

Naš pohod crkvicama završio je obilaskom crkvice Gospe od sedam žalosti. To je zavjetna hodočasnička crkvica gdje smo naše hodošašće završili molitvenom zahvalom.

Naši učenici imali su zadatak o spomenutim crkvama pripremiti informacije koje su prenijeli svima ostalima. Svi su zadatak odlično odradili.

Terenska nastava završila je igrom na Zvončacu, odnosno povratkom ispred crkve sv. Frane. Dan nam je donio lijepu šetnju po padinama Marjana, naučili smo ponešto o spomentim crkvicma, igrali se na svježem zraku, družili i uživali u prekrasnom sunčanom danu.