POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA KNINU I VUKOVARU (22.-24. listopada 2023.)

Autor: Božena Škarica, Lidija Brkan, 26. 10. 2023.

Ministarstvo branitelja i Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provode projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. Cilj projekta je učenje o vrijednostima Domovinskog rata i važnosti Bitke za Vukovar u obrani Republike Hrvatske. Ovu godinu smo na putu prema Vukovaru posjetili i Knin kao dio projekta "Posjet učenika osmih razreda Kninu".

Višednevna terenska nastava osmih razreda u Vukovar ispunila je sva očekivanja i ciljeve učenika.

Na putu prema Vukovaru, učenici i pratitelji su u sklopu projekta posjetili grad Knin  i Kninsku tvrđavu, kako bi učili o povijesti i značaju tog prostora u Domovinskom ratu.

Program prvog  dana posjeta Vukovaru započeo je predavanjem Domovinski rat i Bitka za Vukovar te obilaskom izložbenog prostora Memorijalnog centra Domovinskog rata .

Nakon ručka učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar, Muzej Vučedolske kulture i crkvu sv. Filipa i Jakova, a za učenike je potom organizirana večera te druženje s učenicima drugih škola koji su tog dana također bili na terenskoj nastavi.

Program drugog dana posjeta Vukovaru  započeo je posjetom memorijalnim mjestima u Vukovaru (Mjesto sjećanja - „Vukovarska bolnica 1991 .”, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put — Put spasa, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovna grobnica na Ovčari,  Velepromet i Borovo Commerce).

Projekt je završio Školom mira i kvizom znanja na kojem su našu Školu predstavljali učenici Niko Barić (8. B) i Mile Erceg (8. B) koji su pokazali najbolje znanje te osvojili prvo mjesto.