ZBORNIK UČENIČKIH RADOVA „I u mom gradu Vukovar svijetli“

Autor: Divna Šušić, Tome Kovačević, 22. 11. 2023.

Hrvatska udruga Benedikt, u mjesecu studenome, već dugi niz godina organizira manifestaciju „Tjedan sjećanja na Vukovar i Škabrnju“. Večer 16. studenoga bila je posvećena učenicima i njihovome doživljaju vukovarskih stradanja u Domovinskome ratu. U prvome dijelu programa nastupili su učenici osnovnih i srednjih škola iz cijele Splitsko-dalmatinske županije. Našu školu predstavljale su Sara Šabić i Dita Bakota, učenice 7.B razreda, dok su ostali učenici pozorno pratili program.

Pod [više] pročitajte naglaske iz govora pri predstavljanju Zbornika.

Drugi dio glazbeno-scenskoga programa upotpunili su učitelji koji su doprinijeli da zbornik učeničkih radova „I u mom gradu Vukovar svijetli” ugleda svjetlo dana. Zbornik sadrži više od 250 učeničkih literarnih i likovnih radova koje su vrijedni mentori, u zadnjih pet godina, slali na natječaj Udruge Benedikt, a s temom ratnih stradanja u Vukovaru i Škabrnji.

U nastavku slijede naglasci iz govora pri predstavljanju Zbornika:

„Zašto je ovaj zbornik toliko vrijedan i važan?Zato što djeca promišljaju prošlost sa zahvalnošću, zato što djeca postaju svjesna najveće žrtve podnesene za njihovu slobodu, zato što djeca razumiju  koliko su važne temeljne ljudske vrednote  za sretno odrastanje…“

Sanja Miloloža

„Djeca  razumiju dubinu boli, ali vedrinom svoga djetinjega srca brzo odagnaju tamne misli otvarajući mjesto nadi i dobroti. Oni znaju bolje i lakše opraštati nego odrasli. Ne ostaju začahureni u tami jer dječja priroda teži svjetlu...“

Divna Šušić

„Jedna od najstrašnijih priča dobila je  budućnost  i potvrdu da Vukovar nikad zaboravljen  biti neće  jer u ovom zborniku u mojem srcu i mome gradu  Vukovar svijetli zauvijek,  a znam da svijetli i u srcima mojih učenika...“

Katarina Žanetić