DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOGA RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Autor: Mislava Kvasina, Lidija Brkan, 23. 11. 2023.

18. studenoga u Republici Hrvatskoj obilježava se stradanje Vukovara i Škabrnje, kao i svih ostalih civilnih i vojnih žrtava Domovinskoga rata. Grad Vukovar dobio je titulu „grada heroja“ u znak najzlobnije i najkrvavije bitke u Domovinskom ratu. Stanovnici Vukovara i branitelji herojski su 87 dana odolijevali napadima neprijatelja, dok su u Škabrnji ugašena 43 junačka života. U našoj školi taj dan obilježili smo 17. studenoga 2023. prigodnim programom putem razglasa.

Program je započeo recitacijom učenice Dite Bakote Da je Vukovar. Voditeljice i učenice Tonka Petričević i Petra Dajak (5. e) u B smjeni te Ema Perkušić i Mihaela Maršić (7. e) u A smjeni kratko su protumačile što našoj zemlji znači datum 18. studenoga. To je dan mira, uspomena i zahvalnosti. Voditeljice su spomenule i legendarnog vukovarskog kirurga, dr. Jurja Njavru, koji je sa svojim hrabrim timom zbrinjavao ranjene, bolesne i nemoćne te spašavao branitelje. Nakon toga, ovaj poseban dan opjevao je i zbor naše škole pjesmom Vukovar te učenica Sara Šabić, recitirajući pjesmu Vukovaru.

Voditeljice su zaključile prigodni program pozivom na paljenje svijeća u spomen na sve poginule i hrabre branitelje, a školski zbor pjesmom Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj.

Novinarska skupina
Dramska grupa