PROJEKT "UČIM ŽIVJETI" - ODGOJ ZA SOLIDARNOST 6.C RAZREDA

Autor: Ivana Burić, Lidija Brkan, 18. 12. 2023.

Projekt Učim živjeti provodi program Odgoj u solidarnosti s ciljem oblikovanja cjelovitog razvoja osobnosti kod djece i prevenirano neprihvatljivo ponašanje kroz usvajanje novih znanja i vještina do razvoja empatije i solidarnosti te primjene usvojenih znanja i vještina u stvarnim situacijama.

Razumijevanje vlastitih talenata i empatija temelj su za razumijevanje sebe i ljudi s kojima smo okruženi na čemu se izgrađuje solidarnost i tolerancija kao ključni čimbenici za aktivno građanstvo, odnosno djelovanje na bilo kojoj razini društva. Učenici 6. c razreda svoj su projekt započeli radionicom koju im je pripremila Nives Muše, volonterka udruge Zdenac.

Učenici su imali priliku vidjeti u kojim uvjetima djeca na drugom kraju svijeta pohađaju nastavu te jesu li je uopće u mogućnosti pohađati. Vidjeli su hranu koju djeca svakodnevno jedu, izazove s kojima se svakodnevno susreću te koliko im je malo potrebno za sreću. Kako bismo pomogli našim prijateljima u Africi, odlučili smo se za akciju Snaga Božića. Akcija omogućava da svako dijete ima prikladnu odjeću i obuću za nastavu, a sve to za 25 eura po djetetu. Učenici su time uvidjeli koliko malo nam je potrebno za sreću i da zadovoljstvo ne leži u markama i razvikanim brendovima. Vrijedno smo sakupljali eure tijekom studenog i prosinca te zadovoljno možemo reći da će 6.c razred omogućiti da šest veselih učenika pohađa nastavu u novoj odjeći i cipelama. Veselimo se slikama naših novih prijatelja i potičemo ostale da u ovom vremenu darivanja usreće druge- to ipak donosi najveće zadovoljstvo.