POŠTUJTE NAŠE ZNAKOVE

Autor: Zora Čatipović, 18. 9. 2012.

Od 1995. godine policija tijekom rujna, mjeseca u kojem počinje školska godina, diljem zemlje provodi akciju Poštujte naše znakove!, kojom se, kako je već svima zasigurno poznato, želi zaštititi najugroženiju skupinu sudionika u prometu - djecu, ali i odrasle, prvenstveno vozače raznih prometala, još jednom podsjetiti  da uvijek paze na njih.

Počela je školska godina, što prevedeno na jezik prometne policije glasi: novi sudionici u prometu! Početkom nove školske godine 2012./2013. u prve razrede osnovnih škola u Hrvatskoj upisano je preko četrdeset tisuća djece! Opet jezikom prometne policije: četrdeset tisuća novih svakodnevnih sudionika u prometu!

Ukoliko uzmemo u obzir da djeca, pogotovo prvašići, tek počinju učiti prometnu kulturu i prometne propise, da su zaigrani i skoro potpuno nesvjesni opasnosti koje na njih vrebaju na prometnicama, jezik prometne policije postaje sve razumljiviji.

SAVJETI RODITELJIMA

• pratiti djecu u i iz škole barem prvih desetak dana,
  • uputite ih na opasna mjesta na putu do škole, odnosno kako se ponašati na tim mjestima,
  • vlastitim uzorom ukažite djeci kako je potrebno ponašati se u prometu na cesti,
  • pri kupovini školskih torbi, odjeće i obuće vodite računa da bude što uočljivija, odnosno svijetlih boja ili s reflektirajućim materijalima,
  • ne parkirajte nepropisno u zoni osnovne škole,
  • neka djeca u vozilo ulaze i iz vozila izlaze na pločnik, a ne na kolnik,
  • podsjećamo da se djeca do pete godine života moraju prevoziti u dječjoj sjedalici na stražnjem sjedalu vezana sigurnosnim pojasom, da svi koji se prevoze na stražnjem sjedalu moraju biti vezani sigurnosnim pojasom te da se na sjedalu suvozača ne smiju prevoziti djeca mlađa od 12 godina.

SAVJETI VOZAČIMA

• podsjećamo da je u zonama svih osnovnih škola brzina kretanja vozila ograničena na 40 km/h,
  • povećajte pozornost u blizini škola, vodite računa da djeca ne znaju ili ne znaju dovoljno prometne propise,
  • poštujte znakove policajaca, pripadnika prometnih jedinica mladeži ili školskih prometnih jedinica,
  • zaustavite se i djeci dajte znak rukom da mogu sigurno prijeći preko kolnika.

SAVJETI DJECI

• za kretanje koristite samo pločnik,
  • cestu prelazite samo preko zebre,
  • preko ceste prelazite samo na zeleno svjetlo,
  • obvezno provjerite ima li nailazećih vozila i tek tada stupite na kolnik,
  • ako stalno ima vozila, sačekajte da se neko vozilo zaustavi i vozač vam rukom pokaže da možete sigurno prijeći cestu.

Izvor: http://www.mup.hr/136460.aspx