PROSLAVILI SMO DAN NEZAVISNOSTI

Autor: Tome Kovačević, 6. 10. 2012.

8. listopada u Hrvatskoj se kao državni blagdan obilježava Dan neovisnosti, u sjećanje na dan kada je Sabor Republike Hrvatske 1991. godine jednoglasno donio Odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s bivšom državom SFRJ.

Povodom Dana neovisnosti Republike Hrvatske  8.10.2012. nema nastave, pa smo mi u školi obilježili taj dan priredbom u petak.

Profesor Ante Vuletin nam je ispričao kako je odluku Sabora blokirala međunarodna zajednica, tako što je Hrvatska bila prinuđena potpisati „ Brijunsku deklaraciju“ (7.7.). Brijunskom deklaracijom određen je moratorij (odgoda od tri mjeseca) stupanja na snagu odluke o neovisnosti. Tom odgodom međunarodna zajednica je pokušavala naći rješenje jugoslavenske krize.

Dana 7. listopada kada je isticao tromjesečni moratorij zrakoplovi JNA pogodili su raketama Banske dvore u kojima se nalazio prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman. Sutradan 8.10.1991. godine u podrumu Inine zgrade u Šubićevoj ulici u Zagrebu održana je sjednica svih triju saborskih vijeća. Na toj sjednici jednoglasno je donesena odluka o stupanju na snagu raskida svih državnopravnih veza s Jugoslavijom. Također, da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt, bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije.

Nakon povijesnog dijela naš pjevački zbor s profesoricom Brankom Matić nam je priredio prigodne pjesme u kojima smo uživali.