Dan planete Zemlje

Autor: Gordan Lovrić, 22. 4. 2010.

Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje (en. Earth Day) obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja širom svijeta.

U siječnju 1970. američki senator i ekološki aktivist Gaylord Nelson odlučuje da se nacionalna obuka o životnoj sredini zove Dan Zemlje i da se održava 22. travnja. U dobu političkog aktivizma i studentskih prosvjeda Dan Zemlje privlači mnoge reportere koji o tome izvješćuju. Senator Nelson prepušta organizaciju studentima i izabira Denis Hayesa za koordinatora. Mnogi građani se priključuju i Dan Zemlje kao „praznik“ postaje veoma uspješan u Sjedinjenim Američkim Državama.

Uz to senator Nelson proklamira 1971. treći tjedan u travnju kao „Tjedan Zemlje“, koja postaje nacionalni događaj. U sjeni Dana Zemlje 1971. američki kongres usvaja većinu zakona za zaštitu životne sredine.

Neka budu samo mirni i veseli Dani Zemlje u budućnosti za naš lijepi svemirski brod Zemlja koji nastavlja da se okreće i kruži u hladnom svemiru sa njegovim toplim i lomljivim teretom vedrog života.“ --Sekretar Ujedinjenih Naroda, U Thant 21. ožujak 1971.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990.

I u svijetu se od te godine taj dan počeo jače obilježavati, pa je u proslavama i priredbama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi koji su prepoznali da je zaštita okoliša napokon postala univerzalna javna briga.