> Eko škola

STeam femme junior projekt

Autor: Marita Čaleta, 4. 3. 2024.

Naša škola je jedna od četrnaest škola u gradu Splitu uključenih u STeam femme junior projekt. Riječ je o novoj izvannastavnoj aktivnosti namijenjenoj uglavnom učenicama, ali su dobrodošli i učenici. Naime, cilj projekta je potaknuti učenice da se zainteresiraju za STeam područja te ih uključiti u istraživanje i eksperimentiranje. Kroz ovaj projekt učenici dobivaju dodatna znanja i vještine iz STeam područja, a učitelji mogućnost profesionalnog razvoja. Nositelj projekta je Institut za društvena istraživanja u Zagrebu u suradnji s Gradom Splitom i tvtkom A1 Hrvatska.

U našoj školi u ovaj projekt uključene su učenice 6.a razreda Eva Bakota, Luna Čizmić, Viktoria Duvnjak, Barbara Ivić, Veronika Milardović, Magdalena Miljević, Stela Polić i učenice 6.d razreda Ajla Arnautović, Ema Čović, Ema Hrgović, Vana Mastelić, Emma Štemberger, Marta Tomas te učitelji-voditelji pedagog Stipe Božinović i nastavnici Danica Bajić, Bože Markovina i Marita Čaleta.

Jedna od tema obuhvaćenih u prvom ciklusu projekta je “Obnovljivi izvori energije”. U okviru zadane teme učenice istražuju obnovljive izvore energije proučavanjem literature, gledanje edukativnih filmova te odlaskom na terensku nastavu (posjet vjetroelektrani Pometeno brdo i HE Peruća) gdje se susreću sa obnovljivim izvorima energije i dodatno se educiraju o radu tih postrojenja.

Aktivne učenice su izradile plakate o obnovljivim i neobnovljivim izvorima energije te su svoje radove prezentirale i drugim učenicima svojih razreda. U svojim prezentacijama su istaknule veliku važnost obnovljivih izvora energije te kako neobnovljivi izvori energije štetno utječu na okoliš i bioraznolikost.