> Eko škola

Dobri dupin - SANTIAGO

Autor: Josipa Banić, 18. 1. 2011.

Projekt COAST Ujedinjenih naroda  za razvoj nagradio je učenike i učitelje naše Škole jednnogodišnjim psvajanjem dobrog dupina i to za osvojeno 2. mjesto u kvizu znanja o bioraznolikosti obale i podmorja. U kvizu je sudjelovalo 15 osnovnih škola iz Splitsko – dalmatinske županije.

.

Santiago je maldi dupin koji se vrlo često viđa u istraživačkom području udruge „Plavi svijet“. Vrlo je društven te se vrlo često susreće u velikim skupinama dupina – tinejdžera među kojima često upravo on započinje igru. Prilikom jednog susreta s njegovom skupinom, Santiaga su istraživači Plavog svijeta uočili kako lovi ribu pod samom površinom mora. Nakon nekog vremena pojavio se tik do njihovog gumenjaka s golemom ribom u ustima. Santiago ih je samo promatrao, a zatim prišao pramcu gumenjaka i ribu odložio pred njima. Istraživači su ostali zapanjeni jer je to bio prvi put da im je dupin poklonio svoj plijen vjerojatno pozivajući ih da mu se pridruže.

Nakon tog susreta s njim, viađli su ga oko otoka Ilovika te u blizini otočića Morovnika. Santiago je vrlo aktivan te se zabavlja impresivnim skokovima kojima dokazuje svoju neiscrpnu energiju. Njegova peraja pravilnog je oblika s nekoliko većih ureza na srednjem dijelu i pri samom vrhu što ga čini lako prepoznazljivim na moru.

(Izvor: Plavi svijet)