> Eko škola

ŠTETNOST KONZUMACIJE ENERGETSKIH PIĆA

Autor: Marita Čaleta, 3. 3. 2024.

Energetska pića su bezalkoholna pića koja sadrže visoke razine metil-ksantina (uključujući kofein) i šećera u kombinaciji s drugim sastojcima kao što su taurin, ginseng, guarana i B vitamini. Količina kofeina u energetskom piću najčešće se kreće od 80 miligrama do 300 miligrama po boci ili limenci napitka, a sadrže prosječno 27 g šećera u 250 ml (više od 5 žličica šećera u jednoj limenci).

Zdravstveni rizici povezani s konzumacijom energetskih napitaka prvenstveno su povezani s njihovim sadržajem kofeina, a posebnu opasnost predstavlja kombiniranje s alkoholom.

Predoziranje kofeinom može:

-povećati broj otkucaja srca i krvni tlak,

-dovesti do mučnina i povraćanja,

-metaboličku acidozu,

-konvulzije,

-poremetiti obrasce spavanja ili

-uzrokovati nemir, tjeskobu ili uznemirenost,

-a u nekim slučajevima čak i dovesti do smrti.

Potaknuti ovom temom i brigom za svoje i zdravlje ostalih učenika, učenici 7.e razreda su istražili ovu temu te su kroz plakate i prezentacije ukazali na veliku štetnost energetskih pića.