OBAVIJEST RODITELJIMA DJECE DORASLE ZA UPIS U 1. RAZRED ZA ŠKOLSKU GODINU 2024./2025.

Autor: Tome Kovačević, Stipe Božinović, 15. 2. 2024.

Prijava školskih obveznika, po prvi put u našoj Županiji, vršit će se elektronskim putem preko Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovnu školu.

Školski obveznici za prijavu u prvi razred osnovne škole su:

• ​djeca rođena od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018.
  • djeca kojima je za šk. god. 2023./2024. rješenjem odgođen upis u prvi razred osnovne škole
  • iznimno, mogu se prijaviti i djeca rođena od 1. travnja 2018. do 31. prosinca 2018. godine, za koje roditelji/staratelji žele ostvariti pravo na prijevremeni upis u prvi razred

UPUTE O PROCEDURI PRIJAVA

U Nacionalni informacijski sustav upisa u osnovnu školu roditelji se prijavljuju preko portala e-Građani pa roditelji trebaju imati vjerodajnice za ulazak u portal. Nakon prijave u sustav, za daljnje popunjavanje obrazaca bit će potrebni OIB-i djeteta i roditelja. Dio podataka povući će se iz sustava preko OIB-a, a dodatno će se trebati popuniti upitnik o djetetu.

Na temelju OIB-a djeteta, sustav će zabilježiti službenu adresu prebivališta/boravišta djeteta (adresa na kojoj je dijete prijavljeno).

Prema toj službenoj adresi, u sustavu će biti ponuđena škola za upis (škola kojoj dijete pripada prema svojoj službenoj adresi i upisnom području škole).

Ako dijete nema službeno prijavljeno prebivalište/boravište na stvarnoj adresi na kojoj stanuje i želi pohađati školu kojoj pripada prema stvarnoj adresi roditelji se trebaju javiti nadležnom uredu Županije (Upravni odjel za prosvjetu 450-481).

Dakle, da bi se dijete upisalo u određenu školu, treba imati prijavljenu adresu prebivališta/boravišta na upisnom području te škole.

Roditelji će prilikom podnošenja prijava moći izraziti želju za upis u drugu školu, školu kojoj ne pripadaju prema upisanom području samo ako za to imaju opravdan razlog (upis u produženi boravak koji njihova škola nema i sl.).

Ako roditelji ne koriste sustav e - Građani mogu se telefonski javiti u stručnu službu Škole (pedagog 430 - 004, psihologinja 430 - 005, defektologinja 430 - 006) zbog dogovora kada će doći u školu kako bi popunili prijavu.

ROKOVI U PROCEDURI PRIJAVE

Prijave djece s ranije utvrđenim teškoćama u razvoju– od 1. veljače do 31. ožujka

Prijava redovnog upisa i prijevremenog upisa – od 22. veljače do 31. ožujka

O terminima testiranja u školi i liječničkog pregleda roditelji će biti naknadno obaviješteni.

OBRAZAC PRIJAVE ZA PREDUPIS

Priloženi dokumenti: