> Knjižnica

OTVARANJE IZLOŽBE MARJANSKE I HVARSKE CRKVICE U SREDIŠNJICI GKMM-a

Autor: Rita Karačić, 23. 10. 2023.

Dragi naši učenici, roditelji i učitelji!

U subotu, 21. listopada u 10 sati otvorena je izložba pod nazivom Marjanske i Hvarske crkvice. Izložba je rezultat suradnje učenika OŠ Hvar i OŠ Mejaši koje su u ovome projektu vodile učiteljica Tehničke kulture i Fizike Katija Barbić iz OŠ Hvar i učiteljica Tehničke kulture i Informatike Zora Čatipović iz OŠ Mejaši.

Foto skupine OŠ Hvar i  OŠ Mejaši dugi niz godina surađuju kroz radionice hrvatskog foto saveza, te se tako rodila ideja o suradnji. Oš Mejaši već dugi niz godina provodi jedinstveni projekt Marjanske crkvice.

U tom projektu učenici petih razreda obilaze crkvice na Marjanu te im učitelj povijesti pruža uvid u povijesni i kulturni značaj Marjana i sakralnih objekata koji su oblikovali ljude i mjesta. Tako su se prošle školske godine učenicima naše škole pridružili članovi foto skupine s Hvara.

Naši učenici uzvratili su im susret na Hvaru u mjesecu svibnju gdje su kroz zanimljive i kreativne radionice učili o znamenitim spomenicima, ljudima te tradiciji i običajima.

Program izložbe osmislile su knjižničarka Rita Karačić, učiteljica Ivana Burić, učiteljica Antonela Burić, Učiteljica Katja Lucić, a voditelj je bio Tino Šućur (7.b).

Na izložbu su, unatoč nevremenu, pristigle učiteljica s Hvara s učenicama koje su sudjelovale i u programu otvaranja izložbe, a došle su i bivše učenice naše škole koje su sudjelovale u projektu.

Program naših učenika i učenika iz OŠ Hvar:

1. Učenice četvrtih i šestih razreda OŠ Mejaši pjevale su pjesmu Marjane, Marjane.
  2. Učenice s Hvara Marija i Ivana Pavlović svojom su nam recitacijom pjesmom Sonet oba Foru pjesnikinje Ičice Barišić približile duh i govor otoka Hvara
  3. Duje Delića (6.c) i Grgo Žamić (8.d) na saksofonu su izveli Dalmatinski kolopet sastavljen od pjesama Farandine moj, U našeg Marina i Čiribiribela.
  4. Pozdravljamo Leonu Svetinu je, recitirajući pjesmu Gospa kandelora, zime fora hvarske pjesnikinje Zore Depolo, pokazala kako je tradicija oduvijek usko vezana uz svakodnevni život čovjeka
  5. Učenici Malog zbora OŠ Mejaši pokazali su svoje pjevačko umijeće i prenijeli lijepe misli i osjećaje o zajedništvu pjesmama Šaputanja i Nek' svud ljubav sja.
  6.  S Marjanom smo krenuli, s Marjanom smo i dovršili našu priču. Učenice Lucijanu Mrgan (7.b) i Eu Vetmu (7.b) recitirale su pjesmu Marjane, naš Marjane pjesnika Jakše Fjamenga.

Program otvaranja izložbe vodio je učenik Tino Šućur (7.b).

Učiteljica Zora Čatipović s bivšim učenicama naše škole Maritom Mlinar, Larom Mladin i Renatom Marin (s lijeva na desno).

Lucijana Mrgan (7.b) i Ea Vetma (7.b)

Grgo Žamić (8.d) i Duje Delić (6.c)

Voditelj programa Tino Šućur (7.b)

Učenice Marija i Ivana Pavlović iz OŠ Hvar