> Knjižnica

SUSRET S KNJIŽEVNICOM: JASMINKA TIHI-STEPANIĆ

Autor: Rita Karačić, 1. 3. 2024.

29. veljače 2024., našu školu posjetila je književnica Jasminka Tihi- Stepanić. Susret je trebao biti zakazan u četvrti mjesec te smo tako trebali obilježiti Svjetski dan knjige i autorskih prava, međutim zbog problema s organizacijom susret smo održali ranije.

Jasminka Tihi- Stepanić rođena je u Velikoj Gorici 1958. godine gdje i danas živi i radi kao učiteljica Hrvatskoga jezika. Članica je Društva hrvatskih književnika za djecu i mlade.

Prvi roman 'Imaš fejs?' objavila je 2011. godine i za njega je dobila nagradu 'Mato Lovrak' za najbolji roman za djecu i mlade u 2011. godini. 2013. godine objavila je roman 'Bacit ću ti kompjuter kroz prozor' kojeg je posvetila svome sinu, a iduće godine objavljuje zbirku priča 'Baš kao Harry Potter'. Nagradu 'Anto Gardaš'  dobila je za roman 'Moja neprijateljica Ana' 2015. godine, a nagradu 'Grigor Vitez' za roman Ljeto na jezeru Čiču 2019. godine. Za isti roman dobila je i Međunarodnu (regionalnu) nagradu 'Mali princ',  te je  2019. uvrštena je na Časnu listu IBBY-ja za 2020.  s tim romanom. Ugledni godišnji katalog preporuka knjiga iz područja svjetske književnosti za djecu i mlade 'White Ravens' uvrstio je roman Ljeto na jezeru Čiču na svoju listu za 2020. godinu.

Njezini romani nalaze se na popisu djela za izborne lektire, stoga su učenici 8.a da bi se pripremili za susret, pročitali neke od njezinih djela za izbornu lektiru.

Književnicu je na početku sureta predstavila učiteljica Marina Gudelj, a sam susret vodila je  književnica.

Književnica je učenike upoznala sa svojim načinom pisanja te im je objasnila razloge pisanja. Učenici su za nju imali prgršt pitanja vezanih uz njezine likove, način imenovanja likova, a zanimalo ih je i odakle crpi inspiraciju za svoja djela.

Ssret je trajao kratkih 45 minuta, ali je ostavio dubok dojam na učenike, ali i na književnicu koja je bila zadivljena aktivnošću učenika.

Jasminka Tihi-Stepanić s učenicima na početku susreta

Knjižničarka Rita, Književnica jasminka i učiteljica Marina Gudelj s učenicima  iz 8.A